Dan kulturne raznolikosti

Međunarodni Dan dan kulturne raznovrsnosti za dijalog i razvoj obeležava se danas u celom svetu. Generalna skupština UNESCO-a usvojila je 2001. godine Opštu deklaraciju o kulturnoj raznolikosti čiji je cilj da pomogne državama da u svojim sredinama, poštujući i promovišući kulturnu raznolikost, stvore uslove za dijalog kultura i civilizacija u uslovima globalizacije. Svetski Dan kulturne raznolikosti proglašen je 2002. godine.

U cilju uspostavljanja posebne oblasti koja se odnosi na unapređenje kulturne raznovrsnosti, oblast broj pet koju je Tim Ujedinjenih nacija u Srbiji uvrstio u Okvir razvojnog partnerstva, a koji će uskoro biti potpisan sa Vladom Republike Srbije, jasno pravi vezu između kulture, raznovrsnosti i ljudskih prava.  

– Slavljenje kulturne raznolikosti znači otvaranje novih izgleda za održivi razvoj i promovisanje kreativnih industrija i kulturnog preduzetništva kao potencijala za otvaranje miliona novih radnih mesta širom sveta – posebno za mlade ljude, a naročito za žene. Kultura predstavlja pokretač održivog razvoja i kao takva je prepoznata u novoj Agendi održivog razvoja do 2030. godine, koju su Ujedinjene nacije usvojile. Kultura pruža jedinstvenu mogućnost za povezivanje ekonomskih i socijalnih aspekata razvoja – kulturna dobra i usluge imaju identitete, referentne tačke i vrednosti, a ujedno omogućavaju milionima kreatora, umetnika  da žive od njihovog rada. Veličanje kulturne raznovrsnosti znači da im se omogući da trguju i podstiče ih da obogate kulturni pejzaž, koji zauzvrat i nas obogaćuje – rekla je gospođa Irina Borkova, generalni direktor UNESCO-a.

Povodom Svetskog dana kulturne raznovrsnosti za dijalog i razvoj, Kancelarija visokog komesara Ujedinjenih nacija za ljudska prava u Ženevi je objavila novi film o adekvatnom stanovanju. Film prikazuje Slučaj više od 60 romskih porodica iz Srbije koje zahvaljujući poštovanju Međunarodnog dogovora o ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima nisu bile iseljene.

YouTube player