Najčešći problemi sa kojima se susreće većina studenata su sledeći:
• Neorganizovanost/osećaj preplavljenosti obavezama
• Pravilna ishrana i očuvanje zdravlja
• Neuspeh u upravljanju novcem
• Neuspelo umrežavanje sa prijateljima/kolegama
• Nostalgija
• Nerešavanje problema u vezi
• Loše ocene/nedovoljno pripreme za ispit
• Loše navike spavanja
• Preskakanje odlaska na predavanja
• Gubljenje vremena/odugovlačenje
Saveti:
Sledeći saveti su za studente kako sebi da pomognu i izbegnu negativne efekte ovih problema. Iako ovi problemi nisu zasigurno isti za sve, mnogi od njih će uticati na studente tokom studija.
- Smanjivanje osećaja nostalgije studentima koji su se doselili iz drugih gradova u kojima su ostavili prijatelje i porodicu, može se postići većim angažmanom u društvenim aktivnostima na fakultetu. Ovo može pomoći studentima da upoznaju svoj fakultet, da se više uključe u društvena dešavanja i da sklapaju prijateljstva sa drugim studentima s kojima mogu pronaći zajednički jezik. Ostanite u kontaktu sa svojim starim prijateljima kod kuće putem telefona, e-mejla ili društvenih mreža, ali prisilite se da postanete deo kulture vašeg novog akademskog sveta.
- Ako se pravilno hranite i vodite računa o svom zdravlju, pomoći će vam da ostvarite svoje akademske ciljeve i učinite vaše fakultetsko iskustvo mnogo zabavnijim. Budite fizički aktivni, nadgledajte količinu i kvalitet hrane i pića koje konzumirate. Ovo će povećati izglede da ostanete fizički i mentalno zdravi.
- Loše navike spavanja negativno će uticati na vašu efikasnost u obavljanju studentskih obaveza. Pročitajte aktuelnu studiju koja se odnosi na potrebu za snom i efekte lišavanja sna na naše zdravlje, kako na fizičkom tako i na mentalnom planu.
- Nerešeni problemi u vezama često izazivaju gorčinu, nezadovoljstvo i bes. Bilo koje od ovih osećanja može prouzrokovati da izgubimo fokus sa ciljeva koje pokušavamo da postignemo. Čak i ako se moramo preseliti, odvojiti ili čak samo „složiti da se ne slažemo“, uspešni pokušaji rešavanja relativnog sukoba neophodni su u svakom našem životu.
- Iako je iskušenje da preskočite predavanja ponekad veliko, gubite priliku da prikupite pravovremene informacije date tokom predavanja. Kada niste tamo, ne dobijate potrebna uputstva, kao ni informacije u vezi sa ocenjivanjem, budućim zadacima i seminarskim radovima, tj. opcijama koje bi vam možda skratile vreme i smanjile uloženi trud za pripremu ispita. Vaše kolege sa studija i profesori sa kojima ostvarujete kontakt mogu u budućnosti biti deo dragocene poslovne mreže u vašem poslovnom okruženju.
- Kada se ne upoznamo i ne provedemo vreme sa kolegama, profesorima i drugim akademskim savetnicima, možemo se susresti sa nedostatkom podrške i mesta za traženje ideja i odgovora kada se problem pojavi. Uvek treba iskoristiti praktično iskustvo i mogućnosti prakse, kako bi uvećali mogućnost umrežavanja koja vam se pruža.
- Racionalno raspolažite svojim finansijama i izradite odgovarajući plan potrošnje. Ne trošite nepotrebno novac ili ne pozajmljujte novac koji je možda teško ili čak nemoguće vratiti. Budite oprezni pri korišćenju. „Lako gotovina“ nikada nije laka, a može doći i uz visoke kamatne stope.
- Suočeni sa znatno većom slobodom raspolaganja svojim vremenom posle srednjoškolskih obaveza, uz nedostatatak radnih navika, lako je prepustiti se preskakanju učenja i čitanja dodatnog gradiva kako biste povećali šanse za akademski uspeh na fakultetu. Ako se ne posvetite odgovarajuće vreme učenju i čitanju gradiva, verovatno će to imati negativan uticaj na vaše ocene. Kako povećati šanse za uspeh? Redovno odlazite na predavanja, preuzmite odgovornost za svoj akademski uspeh, budite upoznati sa nastavnim planom i programom svakog predmeta, kao i profesorima i njihovim očekivanjima.
- Studiranje je i socijalno i akademsko iskustvo. Obe strane moraju biti uravnotežene kako bi se izvukao maskimum i postigao uspeh. Odlaganje obaveza je možda bilo prihvatljivo u srednjoj školi, ali će na fakultetu verovatno postati problematično. Tokom upoznavanja drugih studenata / fakulteta, odredite rokove za zadatke i time smanjite nivo stresa.
- Koliko god da je fakultet vreme kada se mnogi osećaju preplavljenim životnim zahtevima, ne dopustite da vas ovaj predugo obuzima. Razmislite i obratite se za pomoć, ako vam je potrebna, oko organizacije svojih obaveza, određivanja prioriteta i bolje upravljajte zahtevima koji se postavljaju pred vas.