
Institucije koje imaju pravo da učestvuju u programu Erazmus+ moraju da pripadaju tzv. programskim zemljama (zemlje Evropske unije, Makedonija, Island, Lihtenštajn, Norveška i Turska), dok su pojedini delovi programa, naročito oni koji se odnose na visoko obrazovanje, otvoreni i za učesnike iz tzv. partnerskih zemalja. Partnerske zemlje mogu biti one koje se nalaze u susedstvu Evropske unije, među njima i Srbija, ali i mnoge druge zemlje sveta.
Za promovisanje i sprovođenje programa Erazmus+ u Srbiji u oblasti obrazovanja, obuka i mladih nadležna je Fondacija Tempus. Program Erazmus+ ima tri ključne aktivnosti i dva posebna dela (Žan Mone i Sport). Institucije iz Srbije mogu da učestvuju u određenim vrstama projekata u svakom od tri dela programa Erazmus+.
Položaj Srbije i mogućnosti učešća u određenim delovima programa
Ključna aktivnost 1:
- KA1 School education (Mobilnost u opštem obrazovanju za škole i PU)*
- KA1 Adult education (Mobilnost u oblasti obrazovanja odraslih)*
- KA1 VET (Mobilnost u oblasti stručnog obrazovanja i obuka)*
- KA1 Higher education (Mobilnost u visokom obrazovanju) – prijave za projekte će se podnositi kao i do sada
- KA1 Higher education (Zajednički master programi) – prijave za projekte će se podnositi kao i do sada
- KA1 Youth and Youth workers (Omladinske razmene, volonterski projekti i mobilnost omladinskih radnika)*
* Važno je da svi zainteresovani imaju u vidu da će u procesu pripremnih mera važiti nešto drugačiji uslovi za konkurisanje, posebno u pogledu raspoloživog budžeta. Informacije o Nacionalnom pozivu pogledajte ovde.
Ključna aktivnost 2:
- KA2 School education (Strateška partnerstva za škole i opšte obrazovanje)
- KA2 Adult education (Strateška partnerstva za obrazovanje odraslih)
- KA2 VET (Strateška partnerstva u oblasti stručnog obrazovanja i obuka)
- KA2 Higher education (Strateška partnerstva u oblasti visokog obrazovanja)
- KA2 Higher education (Izgradnja kapaciteta u visokom obrazovanju)
- KA2 Youth (Izgradnja kapaciteta u oblasti rada sa mladima – podakcija Omladinski prozor za Zapadni Balkan)
Pored navedenih vrsta projekata, ustanove i organizacije iz Srbije mogu da učestvuju u ulozi partnera na projektu, ali pod uslovom da donose konzorcijumu projekta tzv. dodatnu vrednost. Ova mogućnost se odnosi na KA2- Saveze znanja i KA2 – Saveze sektorskih veština.
Srbija može da učestvuje i u mreži eTwinning za škole i predškolske ustanove, koja je jedan od internet portala za saradnju u oblasti obrazovanja i mladih, i deo ključne aktivnosti 2.
* Važno je da svi zainteresovani imaju u vidu da će u procesu pripremnih mera važiti nešto drugačiji uslovi za konkurisanje, posebno u pogledu raspoloživog budžeta. Informacije o Nacionalnom pozivu pogledajte ovde.
Srbija može da učestvuje u aktivnostima za podršku reformi obrazovnih politika, shodno uslovima konkursa.
Učešće Srbije u evropskoj mreži za podršku karijernom vođenju i savetovanju Euroguidance kao i učešće u mreži Eurydice koja pruža informacije o obrazovnim sistemima i politikama u Evropi sastavni je deo ključne aktivnosti 3.
Institucije iz Srbije mogu da učestvuju u svim vrstama projekata kao i institucije iz celog sveta. Žan Mone je jedini deo programa Erazmus+ u kojem su mogući unilateralni, odnosno projekti koji se odvijaju na samo jednoj instituciji.